Průvodce moderní architekturou - Česká Republika
Praha - 1900-1949

Secese -  Kubismus -  Funkcionalismus -  1900-1949 -  1950-1999 -  2000-2009 -  2010-dnes 


Zobrazuji 1 - 33 z 33 nalezených záznamů


Domy z Občanského letiste ve Kbelích
Pod Hrachovkou 274/3, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Josef Gočár,
Dokončení stavby: 1920
    V roce 1918, hned po konci první světové války, byla plocha nad Vysočany, mezi Letňany a Kbely, vybrána jako místo pro nové civilní letiště. Původně zde stály jen plátěné stany a několik dřevěných budov vojenského letiště, ale v okamžiku, kdy bylo rozhodnuto o tom, že kromě vojenského letectva bude kbelské letiště působit i jako civilní, bylo nutné přistoupit k vybudování nějakého zázemí. Osloven byl architekt Josef Gočár, který vybudoval pět nových budov. Objekty Úřední budovy s pobo...
více (www.archindex.cz ...)

Banka čsl. legií
Na Poříčí 24, Nové Město, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: Josef Gočár,
Dokončení stavby: 1923
    Budova takzvané Legiobanky je významným příkladem stylu rondokubismu, který je charakteristický používáním obloučkových dekorativních prvků. Tento styl se uplatňuje také v interiérech domu. V přízemí domu je působivá hala s proskleným stropem. Na fasádě je sochařská výzdoba od významných soudobých socařů Josefa Štursy a Otto Gutfreunda....
více (www.archindex.cz ...)

Kostel svatého Václava
náměstí Svatopluka Čecha, Vršovice, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Josef Gočár,
Dokončení stavby: 1930
    Kostel svatého Václava patří mezi nejvýznamnější funkcionalistické církevní stavby v České republice. Na svažitém pozemku je navržen terasovitě se rozvíjející objem chrámové lodi. Objektu dominuje osově umístěná věž u vstupu do kostela. ...
více (www.archindex.cz ...)

Francouzské školy
Božkova 1784/3, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Jan Gillar,
Dokončení stavby: 1934
    Unikátní komplex škol pro výuku ve francouzském jazyce, kombinuje monoblokový a pavilónový systém budov. Stavba představuje mezinárodně významný a uznávaný příklad funkcionalistické školní architektury. Originální architektonické a výtvarné řešení a psychologická působivost, v němž se snoubí monumentalita vnějšku a intimita vnitřku, řadí dnes stavbu k nejhodnotnějším stavbám československé i evropské meziválečné architektury.

Městská knihovna
Mariánské náměstí 98, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: František Roith,
Dokončení stavby: 1930
    Budova v novoklasicistním stylu orientovaná směrem do náměstí symetricky komponovaným hlavním průčelím s travertinovým obkladem a alegorickými sochami od L.Kofránka. Ve zvýšeném přízemí jsou kromě hlavní dvorany také čítárny, v suterénu pak přednáškové sály. Nejvyšší patra jsou vyhrazena výstavním prostorům. K výzdobě interiéru přispěli J.Sejpek vitrážemi, a K.Štipl bronzovou mříží. V 90. letech 20. století prošla budova celkovou rekonstrukcí spojenou s částečnou úpravou interiérů.

Veletržní palác
Dukelských hrdinů 46, Holešovice, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Fuchs & Tyl,
Dokončení stavby: 1928
    Budova zaujímá plochu celého jednoho městského bloku. Uvnitř je uspořádána okolo dvou velkých dvoran. Po požáru v roce 1973 zrekonstruována pro potřeby Národní galerie. Je zde umístěna Sbírka moderního a současného umění.

Hotely Evropa a Merani
Václavské náměstí 25, Nové Město, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: Osvald Polívka,
Dokončení stavby: 1905
    Dva sousedící hotely (Dříve Arcivévoda Štěpán a Garni) v secesním stylu. Uvnitř hotelu Evropa dochován secesní interiér kavárny, francouzský restaurant a hotelová hala s galeriemi.

Dům u Černé matky boží
Ovocný Trh 19, Staré Město, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Josef Gočár,
Dokončení stavby: 1912
    Dům u Černé Matky boží je jedním z prvních a zároveň jedním z nejvýznamnějších děl české kubistické architektury. Stavba ukončující blok domů na rozhranní Celetné ulice a Ovocného trhu zároveň citlivě zohledňuje své gotické i barokní okolí. Své jméno získal dům podle sošky Madony umístěné na nároží. ...
více (www.archindex.cz ...)

Topičův dům
Národní 9, Nové Město, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: Osvald Polívka,
Dokončení stavby: 1907
    Secesní stavba navazující na sousední secesní budovu pojišťovny Praha od stejného autora se symetrickou kompozicí průčelí. V domě za první republiky sídlila redakce Lidových Novin a pracoval zde i Karel Čapek.

Barrandovské terasy
Barrandovská 1, Hlubočepy, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Max Urban,
Dokončení stavby: 1930
    Do romantického prostředí na skále nad řekou Vltavou je navržen funkcionalistický objekt restaurace s velkými přírodními terasami. Velmi oblíbené prvorepublikové výletní místo.

Kostel Nejsvětější srdce Páně
Náměstí Jiřiho z Poděbrad 3, Vinohrady, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Jože Plečnik,
Dokončení stavby: 1932
    Monumentální stavba umně mísící klasicistické prvky s orientálními. Vnitřní prostor ukončen kazetovým stropem Uvnitř věže je rampa, z níž je přes prosklenou rozetu hodin velmi zajímavý výhled na Prahu.

Elektrické podniky
Bubenská 1, Holešovice, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Adolf Benš,
Dokončení stavby: 1935
    Velkorysý komplex objemů v exponované poloze u řeky a na frkventované ulici. V hlavní budově dominuje velká vnitřní hala přes všechny podlaží. Fasády obloženy světlým keramickým obkladem.

Müllerova vila
Nad hradním vodojemem 14, Střešovice, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Adolf Loos,
Dokončení stavby: 1930
    Ve strohém kubusu je realizován nejvýznamnější příklad Loosova prostorového plánu (Raumplan). Prostory umístěné na různých rovinách pospojované krátkými schodišti. V interiéru použity vzácné materiály - zelený mramor, citronové dřevo, mahagon apod.

Všeobecný penzijní ústav
náměstí W. Churchilla 2, Žižkov, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Havlíček & Honzík,
Dokončení stavby: 1934
    Stěžejní dílo českého funkcionalismu. Křížová lecorbusierovská kompozice hmot. Železobetonový monolitický skelet. Fasády jsou obloženy světlou keramikou.

Hotel Juliš
Václavské náměstí 22, Nové Město, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Pavel Janák,
Dokončení stavby: 1933
    Hotel na úzké a hluboké parcele s pasáží v přízemí. Nad pasáží byla umístěna kavárna, s oknem velkým přes dvě podlaží, otevírající se do prostoru Václavského náměstí.

Obchodní dům ARA
Perlová 5, Nové Město, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Milan Babuška,
Dokončení stavby: 1931
    Funkcionalistická stavba s pozoruhodně řešeným nárožím. Vertikální členění vyšších pater kontrastuje s horizontálním členěním tří spodních pater.

Palác Fénix
Václavské náměstí 56, Nové Město, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Josef Gočár,
Dokončení stavby: 1929
    Velký městský funkcionalistický palác. V přízemí je pasáž navržená ve stylu art deco, v suterénu kinosál. Ve vyšších patrech obchody a kanceláře....
více (www.palacfenix.cz/ind...)

Obchodní dům Baťa
Václavské náměstí 6, Nové Město, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Ludvík Kysela,
Dokončení stavby: 1929
    Železobetonový monolitický skelet s kulatými sloupy provedenými do posuvného bednění ve standardním baťovském rozponu 6,15 x 6,15 m. Prosklená zavěšená fasáda se skleněnými pásy prostřídanými sokly z opaxitového průsvitného skla, za tmy zezadu prosvětleného.

Palác Adria
Jungmannova 31, Nové Město, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Pavel Janák,
Dokončení stavby: 1925
    Rozsáhlý palác s rondokubistickou výzdobou fasád v národním stylu s odkazy na klasickou italskou architekturu. V podzemí bývalo divadlo Laterna Magika.

Vila Stanislava Suchardy
Suchardova 1, Bubeneč, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Jan Kotěra,
Dokončení stavby: 1907
    Vila se sochařským ateliérem postavená v duchu anglického hnutí Arts and Crafts. Když sochař Stanislav Sucharda vyhrál v roce 1901 soutěž na vytvoření pomníku Františka Palackého v Praze, potřeboval k realizaci této zakázky vhodné prostory a pro svoji rodinu se dvěma dětmi rodinné bydlení. Požádal proto svého přítele, architekta Jana Kotěru o návrh vily s ateliérem. ...
více (www.archindex.cz ...)

Stachův a Hofmanův dvojdům
Tychónova 4-6, Hradčany, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Josef Gočár,
Dokončení stavby: 1913
    Architektonická forma tohoto domu dobře ukazuje Gočárův zápas mezi racionalismem a kubismem.

Traubova vila
Pod Hradbami 17, Střešovice, Praha 6, CZ,
mapa

Architekt: Bruno Paul,
Dokončení stavby: 1929
    Prvotřídní ukázka funkcionalistické stavby, tentokrát z prostředí německých architektů.

Hlávkův most
Karlín - Holešovice, Praha 7, CZ,
mapa

Architekt: Pavel Janák,
Dokončení stavby: 1912
    Stavba představuje přechod od racionalismu ke kubismu. V 50. letech 20. století byl most rozšířen. Plastiky na mostě vytvořil Jan Štursa, reliéfy jsou od Otto Gutfreunda.

Wilsonovo (hlavní) nádraží
Wilsonova 2, Vinohrady, Praha 2, CZ,
mapa

Architekt: Josef Fanta,
Dokončení stavby: 1909
    Významná secesní stavba, postavená dle soutěžního návrhu z roku 1899, má kopulovitý vestibul vyzdobený sochaři Františkem Kraumanem, J. Pikartem, Bedřichem Šimonovským a malířem J. Fröhlichem. Po stranách jsou dvě věže zdobené alegorickými plastikami Stanislava Suchardy a Hanuše Folkmanna. Na jižní věži s hodinami vytvořil Čeněk Vosmík sochy Géniů držících zeměkouli. Dekorativní sochařskou výzdobu fasády i interiérů doplnil Ladislav Šaloun, nástěnné malby dvorských místností provedl Vá

Nájemní domy Vinařská
Vinařská 3, 6 a 7, Holešovice, Praha 7, CZ,
mapa

Architekt: Jan Gillar,
Dokončení stavby: 1937
    Tři nájemní domy postavené Janem Gillarem ve Vinařské ulici mají všechny zásadní atributy vrcholného období pražského funkcionalismu - plochou střechu, pásová okna a prvotřídní zpracování detailů.

Rodinný dům Fr. Langera
Nad Cementárnou 23, Podolí, Praha 4, CZ,
mapa

Architekt: Karel Honzík,
Dokončení stavby: 1930
    Jednopodlažní vilka s prvky prozrazujícími ovlivnění architekturou Le Corbusiera postavená pro známého českého lékaře a dramtika.

Nájemní dům Hodek
Neklanova 30, Vyšehrad, Praha 2, CZ,
mapa

Architekt: Josef Chochol,
Dokončení stavby: 1914
    Dům postavený v obtížné poloze ve svahu a na rohové parcele s velmi ostrým úhlem nároží. Tato poloha je bravurně využita pro kompozici domu s nárožními lodžiemi. Prvotřídní kubistické dílo.

Vila Kovařovic
Libušina 3, Vyšehrad, Praha 2, CZ,
mapa

Architekt: Josef Chochol,
Dokončení stavby: 1913
    Významný příklad kubistické vily. Dům na rohové parcele v komplikované poloze u železničního mostu. Osová kompozice hmot se odráží také v půdoryse vily.

Kubistický trojdům
Rašínovo nábřeží 6-10, Vyšehrad, Praha 2, CZ,
mapa

Architekt: Josef Chochol,
Dokončení stavby: 1914
    Symetricky komponovaná skupina tří kubistických obytných domů. Schodišťové prostory domů vytvářejí plasticky člěněný akcent.

Peterkův dům
Václavské náměstí 12, Nové Město, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: Jan Kotěra,
Dokončení stavby: 1900
    Jeden z prvních pražských domů se secesními prvky. Osově komponovaná fasáda s arkýřem uprostřed zakončeným plastikami od Stanislava Suchardy.

Obchodní dům U Nováků
Vodičkova 30, Nové Město, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: Osvald Polívka,
Dokončení stavby: 1904
    Rozsáhlá secesní stavba. Na fasádě je mozaika od Jana Preislera zobrazující alegorii průmyslu a obchodu.

Lucerna za Adamovou lékárnou
Jungmannovo náměstí, Nové město, Praha 1, CZ,
mapa

Architekt: Emil Králíček,
Dokončení stavby: 1913
    Kubistický prvek městského mobiliáře vznikl jako součást adaptace Adamovy lékárny u vchodu do zahrady gotického kostela Panny Marie Sněžné.

Obecní dům
Náměstí republiky 5, Praha, CZ,
mapa

Architekt: Antonín Balšánek,
Dokončení stavby: 1912
    Významná stavba české secese s téměř symetrickým půdorysem vystavěná na komplikované středověké parcele. Interiéry vyzdobeny předními českými umělci (Alfons Mucha, Ladislav Šaloun, ).

Přidat stavbu


NOVÉ ZPRÁVY

Galerie Jaroslava Frágnera v Praze Aktuálně: 19. 6. 2020 - 30. 9. 2020 Landscape festival Žižkov 2020: Letní krajinářský festival

Zdeněk Lukeš Osvald Polívka: Mistr pražské secese

Nábytek Jespen
Moderní nábytek světových výrobců získáte nyní se slevou až 70%!

Přidejte reklamu či zprávu ZDARMA


ONLINE KNIHOVNA


Architect 6/2020 Aktuální číslo časopisu Amerického institutu architektů představuje novinky architektury v USA.
čtěte online

Canadian Architect 6/2020 Aktuální číslo měsíčníku seznamujícího s novinkami v kanadské architektuře.
čtěte online

Další novinky v knihovněNÁVŠTĚVNOST

Dnes: 212
Za měsíc: 27363


Návštěv dnes: 20776158892105


Jakékoli případné dotazy Vám rádi kdykoli zodpovíme na našem tel.čísle 399 499 089 nebo mailem.
Těšíme se na Vaše podněty a připomínky.
Pro pravidelné informace o novinkách si objednejte náš newsletter.
Copyright: Archindex 2008-2017